Свечана академија, приређена тим поводом, одсликала је - игром и песмом, кроз наступе фолклорних дружина, здравицама и звуцима гусала – раскошну вишевековну духовну баштину Пиве и народа тог живописног црногорског краја. Потом је одржано и опште весеље, уз националну трпезу на којој су преовлађивали јагњетина и телетина испод сача, с кртолом "у цијело и скорупом и сиром из мјешине", док је као предјело сервирана "бијела сељачка чорба, с оризом".
Било је то, по општој оцени, дружење које је одисало истинском традицијом, поноситошћу на порекло и завичај, а "на дичност и ползу предака", интонирано у смислу и с јединственом поруком "за старије да се сете, а млађи да не забораве". Академском делу програма снажан печат дао је један од наших најбољих народних гуслара, ветеран Бошко Вујачић, с песмом о Бају Пивљанину, гласовитом јунаку, опеваном и у Његошевом "Горском вијенцу". Претходно је примаријус доктор Милован Миња Тијанић, надахнуто беседио о свом родном крају, о Пиви, подвукавши да је "завичај реч над речима, да је то нешто узвишено, што човек собом носи од рођења до вечног уснућа". "Завичај је универзална категорија, то је, просто, један архетип. И љубав према завичају је нешто најдрагоценије и најнормалније, где год да се човек налази. Зато су овакви скупови увек добро дошли, јер они нам служе, опомињу нас, и подсећају, да се од свог исходишта и корена не смемо, нити можемо, одвојити. У противном, изгубисмо све што рођењем понесмо. Завичај се у срцу носи", истакао је доктор Тијанић подсећајући да је административни, привредни и културни центар Пиве варошица Плужине, а духовно средиште и окупљалиште Пивски манастир, посвећен Успењу Пресвете Богородице.
Према речима Синише Недића, председника Удружења Пивљана у Врбасу, намера је да се оваква племенска дружења преточе у традицију, у истинска саборовања, превасходно зарад неговања и чувања од заборава најсветијих вредности родног краја, а уједно и одржавати најискреније везе Црногораца у дијаспори с матицом. Снажан печат свеукупној атмосфери овог својеврсног сабора дали су чланови фолклорне групе КУД–а „Бачко Добро Поље“, као и мушке певачке групе Културног центра из Плужина, који су кроз неколико изворних кореографија, присутнима дочарали амбијент и обичаје живота у Пиви, као и познати интерпретатори црногорске народне песме Бранка Шћепановић, Мирко Рондовић и Милоје Бубања.
Извор: Политика