Реализујући кампању "Ум на друм", представници Агенције за безбедност саобраћаја Републике Србије, у сарадњи са Саветом за координацију послова безбедности саобраћаја на подручју локалне самоуправе Врбас, организовали су данас у Средњој стручној школи "4. јули" едукативну трибину за младе "Лична прича". Са матурантима ове средње школе и Гимназије "Жарко Зрењанин" разговарали су Биљана Убовић и Славиша Савић, млади људи који су у саобраћајним незгодама доживели тешке повреде и трајне инвалидитете, али данас храбро, кроз своју животну причу, покушавају да приближе ученицима какве се све последице крију иза само једног тренутка непромишљености.
Никола Новаковић из Агенције за безбедност саобраћаја истакао је да су ове едукативне трибине превасходно намењене младима, јер су управо они најризничнија група учесника у саобраћају.
"Ако посматрамо статистику, годишње у Србији изгубимо у саобраћајним незгодама око 500 живота, а сваки пети избубљни живот припада групи младих особа. Зато имамо обавезу да кроз овакве трибине укажемо им још једном на факторе ризика који утичу на незгоде, као и на последице које се јављају, а то се најснажније чује и види кроз личне приче наших партнера који говоре о својим искуствима на овим трибинама", рекао је Новаковић. Једно такво искуство изнела је Биљана Убовић из Бачке Паланке, данас српска параолимпијка окићена са више медаља, али која је доживела тешку саобраћајну незгоду и данас када год има прилику покушава да на време упозори младе и научи их да се одговорно понашају сваки пут када се укључе у саобраћај. "Трудим се да се одазовем сваки пут на позив Агенције за безбедност саобраћаја, да младима пренесем искуство зашто и како смо настрадаили и остали заувек са инвалидитетима, да им пружимо прилику да кроз наше грешке науче на време важне ствари и сачувај своје животе и здравље. Ова акција веома је важна јер успешно скреће пажњу на безбедност учесника у саобраћају", рекла је Биљана Убовић.
"Трибина је организована са циљем повећања свести о важности безбедне и сигурне вожње, као и изградње ставова младих и њиховог понашања у саобраћају и стварања позитивних навика када је у питању безбедно понашање у саобраћају. Током интерактивног предавања говорило се о значају коришћења сигурносног појаса, последицама неприлагођене брзине, употребе мобилног телефона за време вожње, као и вожње под дејством алкохола, психоактивних супостанци и умора. Посебно је било интересантна практична примену наочара за симулацију опасних фактора у саобраћају, где су се матуранти упознали са утицајем алкохола, психоактивних супстанци и умора на перцепцију и расуђивање у току вожње", саопштено је из Савета за координацију послова безбедности саобраћаја на подручју локалне самоуправе Врбас.