Туристичка организација општине Врбас учествује на Конгресу руралног туризма Војводине који се одржава на Палићу и траје до петка, 11. октобра. Конгрес представља јединствену прилику за упознавање са кључним аспектима руралног туризма, начинима како унапредити пословање, искористити потенцијале и промовисати овај изузетно важан сегмент туризма. Посебан фокус стављен је на промоцију руралних дестинација и производа, како би се привукао већи број туриста и подигла свест о богатству и разноврсности руралног туризма у Војводини. Врбаску локалну Туристичку организацију представљали су Марија Златовић Арсенијевић, директорка ТООВ, и Михајло Киш, координатор у туристичко - информативном центру ТООВ.
На територији АП Војводине тренутно има око 200 објеката који се воде као туристички објекти у руралним срединама. Тренутно у фокусу јесте решавање питања смештајног капацитета, речено је на конгресу.
"Туристичка организација Војводине прошле године издала је приручник за рурални туризам, у складу са новим прописима, држава је издвојила и средства у априлу месецу за салаше у изноау од 25.000 евра. Сви који уложе 2.500 евра, имају прилику да добију ова средства. Када причамо о учешћу у руралном туризму, ми имамо аутентичне објекте, као што су салаши, чарде. Рурални туризам обухвата и културу, циљ је и да се унапреди локална заједница, сви стремимо ка одрживости када је туризам у питању", истакла је директорка Туристичке организације Војводине, др Наташа Павловић.
Покрајински секретаријат за привреду и туризам у претходне четири године извдојио је преко 500 милиона динара за подршку смештајних капацитета у тзв. руралним подручјима, подсетио је покрајински секретар др Ненад Иванишевећ. Расте интерес за боравак у тим подручјима, а тежиште се ставља на развој капацитета који се налазе у неразвијеним општинама, као и на развој смештајних капацитета. "Ми данас у Војводини немамо довољно смештајних капацитета, ни у градовима. Конгрес има за циљ да децентрализује конгресну сцену Србије, ипак постоји изазов када је реч о смештајним капацитетима. Морамо поставити два задатка и у следећој години Покрајински секретаријат има задатак да повећа средства за помоћ смештајним капацитетима, али и да дефинише шта је салаш. Данас нема дефиниције шта је салаш, те је то неопходно урадити, те те салаше развијати", рекао је Иванишевић.
На конгресу, стручњаци из различитих области, пружају увид у важност законске регулативе, као и нове трендове и праксе у овој области. Такође, представљају се примери добре праксе који су већ остварили значајан успех у руралном туризму, као инспирација и модел за даљи развој. У те примере спада и Суботица са околином.
Овогодишњи Конгрес под називом “Еј, салаши на северу Бачке” организују Туристичка организација Војводине заједно са Центром за рурални развој Војводине и уз подршку Министарства туризма и омладине, Покрајинског секретаријата за привреду и туризам, Гаранцијског фонда АПВ, Развојног фонда АПВ.