За непуних месец дана у Врбасу и селима општине одржано је 17 предавања на тему очувања и унапређења менталног здравља. Циљ Савета за здравље био је обезбедити могућност да се кроз низ трибина и радионица одговори на потребе грађана и њихову заинтересованост за одређене теме, и то на начин да буду усмерене ка свим старосним и циљним групама. Претпоследње предавање - "Анксиозност у свим добима", одржано је у Јавној библиотеци "Данило Киш" и на ову тему говорио је др Жељко Бибић, специјалиста психијатрије.
"Теме за младе тицале су се емоционалне интелигенције, емоционалне писмености, невербалне комуникације и о њима се говорило у Канцеларији за младе и Гимназији 'Жарко Зрењанин', док су теме за особе средњег доба имале у фокусу јачање отпорности у сусрету са стресом и промоцију капацитета за пружање системске психолошке помоћи на локалном нивоу, као што су Саветовалиште за брак и породицу у Центру за социјални ради или Психолошко саветовалиште у Дому здравља 'Вељко Влаховић', у којим раде стручна лица едукована за пружање помоћи. За најстарије суграђане, у сарадњи са Геронтолошким центром Врбаса и Црвеним крстом Врбаса, организовали смо и предавања на тему деменције и активностима које је спречавају или успоравају", рекла је Мира Недић, чланица Савета за здравље општине Врбас ангажована на реализацији овог пројекта.
Када је у питању ментално здравље, она је подсетила да грађани увек могу да имају подршку у наведеним службама, код свог изабраног лекара или у Савету за здравље, такође, који ће своје активности и даље усмеравати у организацију оваквих и сличних трибина и радионица.
"У разговору са нашим предавачима који су учествовали у серијалу 'Брига о менталном здрављу: нека то постане стварност за све', који су, иначе, били већином из Врбаса, наглашено је да предавања овог обима и квалитета никада нису до сада организована, посебно не у мањим градовима попут нашег града. Врбас је 10. октобар - Светски дан менталног здравља обележавао активностима током скоро целог месеца. Наш циљ је био да серијом трибина анимирамо јавност и подигнемо ниво свести о потреби чувања и јачања менталног здравља", рекла је Мира Недић и захвалила свим предавачима на издвојеном времену и уложеној енергији у успех пројекта.
Дејан Живковић, психолог ангажован у организацији Интегратива - Психолошки центар Нови Сад, један од бројних предавача током пројекта, није крио задовољство што је имао прилику да буде део манифестације "Брига о менталном здрављу: нека то постане стварност за све".
"У нашем друштву се недовољна пажња придаје теми менталног здравља, а овакве манифестације су одличан начин да се, не само покрене прича о тој веома важној теми, већ и да се грађани подстакну да се баве својим менталним здрављем. Кроз позитивну енергију која се шири оваквим догађајима, учесници добијају јасну поруку о значају бриге за ментално здравље, али се и ради на смањивању стигме која често прати ову тему. Некада је само једна информација, само један разговор довољан да се један живот промени на боље. С тога, ако ова манифестација промени живот само једне особе, верујем да је њезина мисија испуњена јер свет се на боље мења тако што мењамо једну по једну особу", истакао је Живковић.