У наставку реализације серијала предавања под мотом "Брига о менталном здрављу: нека то постане стварност за све", који током октобра организује Савет за здравље општине Врбас, у III Месној заједници одржана је трибина на тему "Улога Саветовалишта за брак и породицу у превладавању животних криза". Са задатком да кроз обраћање и разговор промовише значај менталног здравља у заједници, као и да оснажи дестигматизацију свих врста ових проблема, са заинтересованим грађанима разговарала је Јасмина Пецељ, дипломирани психолог.
Саветовалиште за брак стална подршка за кризне ситуације
"Саветовалиште за брак намењено је појединцима и породицама које преживљавају кризу из различитих разлога као што могу бити развод, насиље у породици, болест, губитак члана породице, сиромаштво или потешкоће са децом. Подршку на овом месту могу наћи и млади који се одвајају од породица порекла, трагајући за властитим идентитетом, затим родитељи/старатељи/хранитељи деце са изазовним понашањем, појединци којима је потребна бесплатна правна помоћ у регулисању породично-правних односа, парови у конфликтним односима пре, током и након развода брака, особе са потешкоћама у партнерским односима, жртве и починиоци насиља у породици, али и сви други грађани којима је потребна стручна подршка. Циљна група је здрава популација и популација у ризику те је улога углавном превентивна", истакла је у уводном делу Јасмина Пецељ, дипломирани психолог.
Саветовалиште за брак функционише као облик организоване професионалне подршке и помоћи грађанима општине Врбас, постоји од 2002. а у континуитету од 2004. године. Налази се у простору Центра за социјални рад у Врбасу, на адреси Маршала Тита бр. 126 и отворено је понедељком, средом и четвртком од 17.00 до 19.00 часова. Рад Саветовалишта за брак финансира локална самоуправа а услуге су за клијенте бесплатне. Заказивање на телефон 021.706.524 је пожељно али није неопходно.
Ефикасност стручних служби у пружању подршке, као што је и само Саветовалишта за брак, како је представљено током трибине, често зависи и од "висине баријера" у тражењу стручне помоћи. "Да ли ће се особа обратити за помоћ када јој је помоћ потребна значајно доприноси неповољнија финансијска ситуација особе, као и самостигматизација, односно склоност особе да обраћање за стручну помоћ доживи као лични неуспех. На основу резултата истраживања дате су препоруке за даље интервенције које би водиле до унапређења менталног здравља становништва, а које се пре свега односе на унапређење доступности подршке развојем бесплатних услуга у заједници усмерених на ментално здравље, као и програме који би били усмерени на смањење стигматизације везане за психичке тегобе, јачање резилијентности и смањење маладаптивних стилова превладавања", речено је током трибине.