Поводом 14. октобра - Дана ослобођења Равног Села, у овом месту данас су положени венци на спомен обележје палим борцима НОБ-а и жртвама фашизма. На овај начин, уз пригодан програм у ком су учествовала деца из Предшколске установе "Бошко Буха" и ученици Основне школе "Бранко Радичевић", обележена је 77. годишњица ослобођења и још једном јавно указано на потребу очувања успомена на славне дане прошлих борби и свих тековина рођених у њима, прво и најважније слободе.
Венце су положили руководство општине Врбас, на челу са Предрагом Ројевићем, председником општине, и Сањом Жигић, председницом Скупштине општине, затим представници Месне заједнице Равно Село, Општинске организације СУБНОР-а, некадашњи штићеници Дома за децу палих бораца, који је током педесетих година прошлог века радио у овом месту општине Врбас, као и локални одбори Српске напредне странке и Социјалистичке партије Србије.
"СУБНОР тежи да сву децу научимо и наведемо на трагове антифашизма, на оно што и ми пратимо од краја Другог светског рата, да им усадимо вредности антифашизма и патриотизма од најмлађих дана. И данас сведочимо неким фашистичким идејама око нас, неко моћан чак то и подржава и то нам тешко пада, али на нама да се боримо да до тих појава не дође, да људи не би поново страдали. Тога има стално и против тога се морамо увек борити", рекао је након полагања венаца Вељко Миловић, председник ОО СУБНОР.
Један од штићеника Дома за децу палих бораца био је и Милан Миловац, данас пензионер у Новом Саду. Сваке године, како је рекао, 14. октобра посећује Равно Село, одаје почаст свим палим јунацима и жртвама фашизма, али и подсећа се тренутака који су обележили његово рано детињство. "У Дому сам био четири године, од 1955. до 1959. године. Чини ми се да смо били збринути боље и од неке равноселске деце у својим породицама, ништа нам није недостајало, ни љубави коју су нам поклањали васпитачи и управник који нас је водио. Дом је радио око осам година и кроз њега је прошло 250 дечака и девојчица, летње распусте смо проводили у Дубровнику, на полуострву Лапад. Само речи хвале се могу изрећи за оно што нам је пружено, као и за цео систем и државу која је бринула о деци палих бораца", рекао је Миловац, родом из Шипова у Босни у Херцеговини, чији је отац пре његовог рођења погинуо у партизанима, при ослобађању Травника.
На славне дане антифашистичке борбе у овом делу Војводине, током програма подсетио је Боро Војиновић, кустос у Градском музеју Врбаса.