Председник општине Врбас Милан Глушац потписао је данас у Београду Меморандум о разумевању за реализацију пројекта ремедијације/ревитализације Великог бачког канала, заједно са шефом Делегације ЕУ у Србији Семом Фабрицијем, министрима у Влади Србије Јадранком Јоксимовић и Гораном Триваном, и покрајинским секретаром за урбанизам и заштиту животне средине Владимиром Галићем. Меморандум је потписан након представљања програма подршке Европске уније нашој земљи у припреми пројеката, које се одржало под називом "ЕУ за тебе – за модерну и одрживу Србију".
Предмет пројекта ремедијације Великог бачког канала је деоница која спада међу најзагађеније, у дужини од шест километара, од ушћа канала Врбас - Бездан у канал Бечеј - Богојево до хидрочвора Врбас. Сврха пројекта је израда техничке документације за уклањање око 400.000 кубних метара загађеног седимента, изградњу три подручја за његово привремено одлагање, ремедијацију муљног талога и за решење коначног одлагање прерађеног муљног талога. Овај пројекат ће бити трећа, завршна и најсложенија фаза ревитализације Великог бачког канала, након проширења канализационе мреже и изградње магистралног колектора, као и изградње централног пречистача отпадних вода у Врбасу.
"Ово је најбољи начин да обележимо 05. јун - Светски дан заштите животне средине. Снага институција у чије су име наступали потписници Меморандума, превасходно мислим на Владу Републике Србије, Покрајинску владу и Делегацију Европске уније, гаранција су да ће оно о чему Врбас и околина размишљају и прижељкују деценијама, а то је чишћење Великог бачког канала, коначно бити решено на добробит свих грађана. Општина Врбас биће верни партнер свих учесника у пројекту, спремна да испуни сваки предуслов за стварање амбијента за почетак радова, као што смо то до сада радили када се говори о изградњи Централног пречистача за прераду отпадних вода, изградњу канализације и свих других, мањих и већих, инфраструктурних потреба. Ово је велики дан за општину Врбас и хвала свима који својим делима потврђују спремност да помогну нашем граду, али и Војводини и Србији у целини", рекао је Глушац за vrbas.net након потписивања Меморандума.
Према речима Владимира Галића, АП Војводина ће од Европске уније добити 1,1 милион евра за пројектовање ремедијације Великог бачког канала. Самим тим , након овог пројекта, стиче се могућност на повлачење додатних 27 милиона евра од ЕУ ради имплементације самог пројекта. "На овај начин, уз стручну и финансијску подршку ЕУ коначно ће бити решен вишедеценијски проблем загађења Великог бачког канала код Врбаса, који је проглашен црном еколошком тачком Европе. Покрајинска влада и ресорни секретаријат урадили су потребне припремне радње, како би овај пројекат и добио подршку ЕУ", истакао је секретар Галић.