Директор Покрајинског фонда за пружање помоћи избеглим, прогнаним и расељеним лицима Бранислав Швоња и председник Привременог органа општине Врбас Милан Глушац разговарали су јуче са члановима ових породица које живе на територоји општине Врбас. Разговарало се о тренутним моделима подршке избегличким фамилијама и начинима њихове коначне и трајне интеграције у друштво.
"Избеглички статус у нашој општини има нешто више од 200 лица, док статус расељених има нешто више од 100. У последње три године, сарадњом са Комесаријатом за избеглице и миграције, Банком за развој Савета Европе, Покрајинским фондом за пружање помоћи избеглим, прогнаним и расељеним лицима, као и другим институцијама и организацијама, обезбедили смо куће за 27 избегличких породица, пакете грађевинског материјала за доградњу сопствених кућа за 69 породица, а 31 породица је добила помоћ у оквиру програма економског оснаживања. Само у овој области затекли смо дуг од чак 22 милиона динара на име закључених уговора, али су та средства била ненаменски потрошена. Морали смо да радимо све из почетка: именовати комисије, утврдити правилнике, спроводити позиве и конкурсе. Успели смо да обезбедимо скоро 70 милиона динара и вратимо све затечене дугове", рекао је након састанка Милан Глушац, председник општине Врбас.
Избегла и расељена лица интересовало је како могу ефикасно остварити своја права, где могу пронаћи правну и другу врсту помоћи када су у питању имовински или неки други односи, везани за државе из којих су стигли у Србију, као и како решевати свакодневне проблеме које деле са свим својим суграђанима.
Бранислав Швоња, директор Покрајинског фонда за пружање помоћи избеглим, прогнаним и расељеним лицима, представио је окупљеним разне програме подршке и позвао их да учествују на конкурсима које нуди држава и међународне организације.