Милан Глушац, председник општине Врбас, дао је интервју за новосадски лист Дневник. У разговору са новинарком Љубинком Малешевић, Глушац се осврнуо на проблеме локалне самоуправе, стање у буџету, планове и пројекте развоја за 2017. годину, енергетску ефикасност и друге теме.
Председник општине Врбас Милан Глушац на место првог човека локалне самоуправе дошао је пре нешто више од пола године и затекао велике проблеме са којима се одмах морао ухватити у коштац. Упоредо, кренуло се у припрему низа пројеката које је неопходно наставити и реализовати наредне године.
- Затекао сам велику незапосленост, иако многи још причају о Врбасу који је у време бивше Југославије био на трећем месту по прехрамбеној индустрији. Он то одавно није - каже Глушац.
- Велики проблем представљао је урушен буџет општине Врбас који је у тренутку преузимања био у минусу од око 1,5 милијарди динара. У оваким условима, при паду привредне активности, ипак смо успели да стабилизујемо општински буџет и да не будемо у блокади ни један једини дан. Колико је то значајно најбоље показује да враћамо старе дугове, одржавамо текуће пословање и успевамо нешто и да инвестирамо.
Наш саговорник истиче да локална самоуправа чини много да би Врбасу вратила некадашњи епитет регионалног лидера, да што пре оживи потенцијале којих је много и свим сегментима, да блиско сарађује са становницима општине како би свима било боље.
- Дефинисали смо индустријске зоне које нису постојале, увели сертификате 50001 међу првим локалним самоуправама у Европи, затим је имплементиран сертификат 9001, а у процесу имплементације је БФЦ СЕЕ стандард осмишљен као путоказ ка активностима које ће локалној самоуправи донети виши ниво организованости и ефикасности у пружању информација ка будућим инвеститорима. Развили смо, преко републичких и покрајинских органа, добру сарадњу са амбасадама Турске, Русије, Финске, Мађарске, Словачке и Јапана – указује Глушац.
Врбас је тек недавно, након више од две деценије, потписао прву гринфилд инвестицију, јер је успео италијанског улагача у текстилну индустрију да увери да је ово идеално место за градњу нове фабрике.
- Понудили смо му одличну локацију, безу и ефикасну услугу у решавању административних обавеза, а знамо да наша радна снага, обучена и спремна да ради, може испунити захтеве инвеститора. Врбас има одличну позицију за пословање, одличан геостратешки положај, близину аутопута и путног коридора, канал Дунав - Тиса - Дунав, скоро подједнако је удаљен од границе са три суседне државе, налази се на најфреквентнијем железничком правцу Београд - Суботица - Будимпешта, а локална самоуправа ће учинити све да сваком од потенцијалних инвеститора пружи најбољу логистичку подршку за рад. Коначно имамо дефинисане индустријске зоне, катастарски спроведене, што није било случај у претходном периоду, као и низ мањих парцела у самом граду - истиче Глушац.
Подсећа да је Врбас изгубио много радних места и један је од оних градова у којима је транзиција и приватизација претходних година оставила дубок траг, због чега га треба "подизати из пепела".
- Некада је наша привреда била снажна, али промене које су се десиле нису ишле у нашу корист. Од најснажнијег индустријског центра, посебно прехрамбеног, дошли смо до општине која данас спада у групу слабије развијених, иако се по неким критеријумима и даље сврставамо у развијене. Наша снага били су, превасходно, прерађивачки капацитети ослоњени на пољопривреду, али и ту су потребна нова улагања, отварања нових малих и средњих предузећа, приватна иницијатива коју ће држава и локална самоуправа подржати и охрабрити да крене у бизнис. Процес приватизације, на који као град нисмо могли да утичемо, оставио је многе без радних места и потребно је пронаћи посао за те људе – каже Милан Глушац.
Ипак, у овој општини и даље раде неки од препознатљивих индустријских брендова, свакако са много мањим бројем радника. Стварају се и нови, и тај модел може бити пример свим улагачима. Општина Врбас учиниће све, вели Глушац, да им олакша пословање, а са друге стране да привуче нове инвеститоре и на тај начин повећа привредну активност, тиме и упосленост суграђана.
Милионске уштеде у енергији
Општина Врбас је потврдила своју улогу лидера у Србији и региону, у енергетском менаџменту. Као једна од првих локалних самоуправа у Европи са уведеним стандардима, због чега је и добила одређене сертификате, она је лидерство у овој области потврдила и добијањем више домаћих и међународних признања као што је номинација за European Energy Award и Global Energy Award.
- Уређена су два пројекта јавно-приватног партнерства везана за обновљиве изворе енергије и енергетску ефикасност, који су први такве врсте у Србији. Преко СЕЦО пројекта Швајцарског министарства финансија нашој општини, као најбоље оцењеној у Србији, обезбеђено је 1,6 милиона швајцарских франака бесповратних средстава за енергетску оптимизацију јавних објеката – школа и вртића.
Потписивањем Повеље градоначелника, Врбас се прикључио породици од преко 6.170 локалних самоуправа у Европи и ван ње посвећених повећању енергетске ефикасности и смањењу гасова с ефектом стаклене баште које због тога имају подршку ЕУ. Наш допринос овим циљевима довео је до смањења издатака локалне самоуправе за прибављање енергије, а аутоматизацијом система грејања у јавним објектима постигнуте су милионске уштеде – истиче Глушац.
До краја године биће завршен главни пројекат за први Zero energy објекат у Србији, вртић у Виноградима и ниско енергетски објекат будућег регионалног центра за енергетску ефикасност, најављује председник општине Врбас.
фото: Време