Скупштина општина Врбас усвојила је у петак Програм заштите, уређења и коришћења пољопривредног земљишта општине Врбас за 2016. годину. Ово је била једина тачка дневног реда XXVIII заседања.
Седницом је председавао Виктор Бесермињи, заменик председнице СО Врбас, јер је Марјана Мараш, председница локалног парламента, одсуствовала због конститутивне седнице Народне Скупштине Републике Србије на којој јој је потврђен мандат посланице.
На почетку седнице одборници Социјалдемократске странке тражили су измене дневног реда како би се, између осталог, расправљало о ребалансу буџета општине Врбас за 2016. годину, реорганизацији у ЈП за превоз путника "Врбас", као и о ефектима гашења ЈП "Дирекција за изградњу", али ови предлози нису наишли на подршку скупштинске већине.
Отварајући расправу о Програму заштите, уређења и коришћења пољопривредног земљишта општине Врбас за 2016. годину, Бојан Ђоровић, руководиалац Одељења за пољопривреду Општинске управе и секретар Комисије за израду Програма, истакао је да се овим документом регулише начин коришћења и заштита пољопривредног земљишта општине Врбас за период од 01. јануара до 31. децембра 2016. године.
"Пре свега, годишњим програмом регулишемо питање издавања у закуп пољопривредног земљишта у општини Врбас. Програмом смо предвидели 5.991 хектар за издавање у закуп и давање на коришћење. По праву пречег закупа за сточаре смо определили 3.352 хектара, а за право пречег закупа за пословну инфраструктуру 419 хектара. Укупан број лица који се јавио за закуп по инфраструктури је два, а за право пречег закупа по узгоју и држању животиња 35 лица. Од тих 35 лица, 18 има регистровану фарму, а 17 су власници матичних млечних крава. Преостала површина државног пољопривредног земљишта, која је намењена за јавно надметање, износи 2.158 хектара. Преведено у проценте, 36 одсто државног пољопривредног земљишта је намењено за јавна надметања, а остатак за право пречег закупа и давање на коришћење. Сточари су добили 57 ари по грлу, изузев великих правних лица ПД 'Сава Ковачевић' и АД 'Carnex' који су добровољно пристали на умањену површину", објаснио је Ђоровић и додао да су многе друге војвођанске општине, у односу на општину Врбас, определиле знатно мање површине за поступак издавања у јавном надметању.
Неслагање са предложеним програмом исказали су одборници СДС, који су изнели став да је издавање државне земље у закуп било прилика да се помогне малим пољопривредним произвођачима и обезбеде услови за њихово лакше пословање.
"Овим програмом је корисницима којим је неопходна помоћ, а то су наше осиромашене школе или Центар за социјални рад, било потребно дати одређене површине, јер је буџет осиромашен и смањена су трансферна средства, и то једна од великих грешака. Морали смо ући у концепт развоја у ком би по 30 или 40 хектара било подељено пољопривредницима у селима, да помогнемо развој воћњака, стакленика или пластеника на по хектар или два, а формирале би се и мини задруге преко којих би мали произвођачи могли да остварују добит и живе добро. Смисао на тај начин подељене државне земље омогућава да наше села не остану салашарска насеља, јер ако све узму велики тајкуни, становници села ће морати да оду трбухом за крухом у велике градове. Паметне државе то не раде, а овакав Закон о државном пољопривредном земљишту управо ради у корист штете ове државе", оценио је Милан Станимировић, одборник СДС.
Након расправе скупштинска већина усвојила је Програм заштите, уређења и коришћења пољопривредног земљишта општине Врбас за 2016. годину, те је XXVII седница завршена након непуна три сата рада.