"Индекс друштвеног развоја градова и општина узима вредности од 1 до 100, при чему већа вредност индекса значи и боље услове за живот у одређеној јединици локалне самоуправе. Индекс је настао агрегирањем 41 индикатора у 9 области, уз прилагођавање смера деловања појединих индикатора. Апликација пружа могућност избора података који се приказују на графикону. У зависности од потребе корисника, могуће је представити нормализоване или изворне вредности података. Индекс ће се ажурирати једном годишње новим подацима, уз могућност унапређења и додавања нових индикатора, како буду развијани и постајали доступни на нивоу општина. Покрива све градове и општине у Републици Србији (укључујући и све градске општине појединачно). Апликација Индекса друштвеног развоја оптимизована је за употребу на свим модерним претраживачима, као и преносивим уређајима", наводи се у уводи студије.
Ево резултата који се односе на општину Врбас.
Врбас
Општина Врбас је погодна у погледу квалитета живота, што показује чињеница да је сврстана међу развијеније општине у неколико области у оквиру Индекса друштвеног развоја. Просечна старост у Врбасу је 40.8 година. Укупни индекс зависности становништва био је 45.17%, док је индекс зависности старих 22.75%.
Економска активност представља важно средство за постизање вишег животног стандарда. У Врбасу просечна нето зарада износила је 36594 динара, што је испод просека Републике Србије од 43.932 динара. У погледу запослености, 47.15% лјуди старости од 15 до 64 године у Врбасу имали су формално запослење, што је на нивоу просека запослености од 47,5% на нивоу Републике.
Добро образовање важан је предуслов за проналажење посла. У Врбасу, 12,1% становника старих 15 и више година има више и високо образовање, што је испод просека Републике Србије који износи 16,2%. Средње образовање стекло је 57,2% становника старости 15+, док се на нивоу Републике Србије на овом нивоу образовања задржало око 50% становника. За квалитет живота у одређеној средини веома је важна доступност и квалитет свих нивоа образовања. Расходи за образовање по становнику у Врбасу нису високи и износе 12698 динара.
У погледу здравља и здравствене заштите, Врбас је међу лошијима. Очекивано трајање живота на рођењу у Врбасу је 73.46 године. Број од 72.83 лекара на 100.000 становника је низак.
Брига о социјално угроженима и старима један је од важних аспеката друштвеног развоја. Удео корисника новчане соцојалне помоћи у укупном броју становника био је 4.50%, што је више од 3,68% на нивоу Републике Србије. Просечна пензија у Врбасу износила је 26752 динара, а удео корисника најниже пензије у укупном броју пензионера био је 9.30%.
Услови становања су на завидном нивоу, 98.58% домаћинстава прикључено је на водоводну и 41.61% на канализациону мрежу. Сигурност је област по којој се Врбас истиче у позитивном смислу. Стопа осуђених малолетних и пунолетних починилаца кривичних дела (0.35%) била је испод просека у Републици Србији.
Друштвена партицпација мерена излазношћу грађана на изборе била је 56.34% током претходних избора, што је незнатно испод просека Републике Србије од 57,65%. Поштовање људских права и осетљивих група у Врбасу међу бољима је у Републици Србији. Чак 25.00% одборника у локалној скупштини су жене.
Индекс друштвеног развоја градова и општина