"Подсећамо да је аутизам веома сложен развојни поремећај који се јавља током прве три године живота. На основу чињеничних података, данас се зна да аутизам није ретка појава, а уколико се у обзир узима цео спектар аутистичних поремећаја, ова врста поремећаја обухвата 0.6% укупне популације, што значи да у Европи постоји око пет милиона особа са аутизмом. Због комплексности њихових потреба, они припадају посебно осетљивој групи људи, чак и међу људима са инвалидитетом. Како је подвучено од стране Савета Европе, особе са аутизмом су често више и озбиљније дискриминисане", саопштено је из УГ "Мултиарт".
Управо са жељом да помогне лицима са овим поремећајем, УГ "Мултиарт" по први пут организује ове године шестодневни Летњи камп за децу и младе са сметњама у развоју. Камп ће бити одржан у јуну 2015. године, у Гучеву код Лознице. "Камп је примарно предвиђен за децу и младе са аутизмом и церебралном парализом. Ово је пионирски подухват који се по први пут организује у општини Врбас. Камп ће бити и једна врста обуке за волонтере, који би у перспективи могли бити лични пратиоци деци и младима са аутизмом, и ово је још један пионирски подухват у нашој општини. 'Мултиартов' камп су до сада подржали Савез удружења Србије за подршку особама са аутизмом, општина Врбас, Специјална болница за хипербаричну медицину из Београда, новосадска предузећа '24. октобар' и 'Енергомонтажа', а очекује се и подршка Покрајинског секретаријата за здравство, социјалну политику и демографију", рекао је Борис Бијеловић, потпредседник УГ.
У овом удружењи истичу да ни једна особа са аутизмом не би требало да буде ускраћена у слободном развоју, у мери у којој је то могуће. "Развој њихових јединствених потенцијала зависи више од приступачности примерених, раних, обимних и доживотних мера подршке него од степена њихових ограничења. Држава мора да обезбеди особама са аутизмом приступ адекватној дијагностици и третману, у складу са међународно признатим стандардима. Особама са аутизмом се мора обезбедити приступ стандардним сервисима здравствене заштите, а у складу са њиховим потребама и у мери у којој су ти сервиси доступни генералној популацији. Деца са аутизмом морају да имају бесплатно, адекватно образовање почев од предшколског узраста. Специјализован приступ образовању би требало да подстакне ђаке у развоју одговарајућих образовних активности, а у складу са дететовим најбољим интересом, снагом и потребама. Приоритети породица увек морају бити узети у обзир. Одрасле особе са аутизмом би, такође, требало да имају користи од континуалног образовања, а са циљем постизања највеће могуће мере независног начина живота и укључења у радну средину. Из свих наведених разлога, неопходно је да се у Србији усвоји закон 'Родитељ неговатељ' предложен од стране групације удружења грађана, са циљем да се законом призна статус родитеља неговатеља, што би спречило да деца која болују од тешке болести и инвалидитета буду измештена из својих породица. То би значило да родитељи хранитељи добију помоћ државе како у погледу права на боловање, тако и у новчаној надоканади, јер би тиме могли у потпуности да се посвете својој деци. Са друге стране, држава би имала неупоредиво мању обавезу и трошак по питању установа у која се особе са тешким болестима и инвалидитетом смештају", саопштено је из "Мултиарта".