"Врбас је град отвореног срца и отворених врата и у то сам се и сам уверио када сам стигао у град пре 33 године. На исти начин данас примамо и потомке наших некадашњих суграђана, Подунавских Шваба, и надам се да ћемо им и ове године, као и увек, бити добри домаћини. Музејска збирка је за њих припремила посебну изложбу како би на једном месту видели разне експонате и подсетили се живота у Врбасу пре седамдесет година", рекао је Кажић.
Драгица Вукотић, руководитељка Музејске збирке КЦ Врбаса, изразила је уверење да и овога пута ова културна установа даје свој пун допринос грађењу слике Врбаса као доброг домаћина. "Недостатак сталне поставке и средстава за њено формирање увек нас тера да приликом посете Подунавских Шваба правимо ad hoc изложбе. Изложба се искључиво односи на културну баштину војвођанских Немаца, а наше госте, осим предмета у поставци, интересује и порекло својих породица које сеже у дубоку прошлост, све до насељавања 1785. године. Захваљујући занатским књигама и архиви коју и даље сређујемо, у могућности смо да онима чији су се преци бавили одређеним занатом покажемо податке везане за њих, који су се прикупљали кроз занатска удружења. У прикупљању предмета најзначајније су нам помогли наши Немци који су остали да живе у Врбасу, попут породице Петера Ајзенлефела, од које смо добили читаво покућство, и породице Хилкене која нам је уступила огроман број фотографија и докумената. Захваљујући тим фотографијама ми данас имамо Врбас кроз један период историје као на длану. Доста предмета добили смо и од породице Роланда Хорна, док нам друге немачке породице помажу у превођењу докумената и прикупљању података", рекла је Вукотић.
Након посете Музејској збирци Немци су посетили Реформаторску цркву у центру Врбаса а неки од њих обишли су и родне куће својих предака.