"Договорили смо две вредне инвестиције у комуналну инфраструктуру. У систем водоснабдевања биће уложено три милиона, а у систем грејања 1,36 милиона евра. Разговори са партнерима из Немачке, у сарадњи са надлежним министарствима Владе Србије, трајали су скоро две године, али су успешно окончани, на наше задовољство и на корист становника целе општине Врбас. Успели смо да уђемо у групу од осам општина из Србије у којима ће се пројекти реализовати. Скоро трећина инвестиције у водоснабдевање, или близу милион евра, су бесповратна средства, док су услови за средства која се враћају веома повољни, тачније уз два посто камате на годишњем нивоу, роком плаћања од 12 година и грејс периодом од три године. Веома је добро да смо у временима када су средства за улагање у инфраструктуру лимитирана или их уопште нема, успели да пронађемо начин да повољно модернизујемо систем, унапредимо његову ефикасност и остваримо уштеде, и тако значајно подигнемо квалитет услуга. Велика добробит за грађане општине Врбас биће квалитетнија вода за пиће, у довољним количинама, и знатно боље даљинско грејање", саопштио је Никола Влаховић, директор ЈКП "Стандард".
У први пројекат биће уложено три милиона еура и њиме је, између осталог, предвиђена изградња три бунара дубине 60 метара и то на постојећем изворишту „Водозахват“. Такође, планира се проширење постојећег постројења за прераду воде на изворишту „Водозахват“ за око 50 л/с, затим повећање капацитета изворишта „Водозахват“ за додатних 20-30 л/с ( два бунара дубине 60м и проширење постојећег постројења за прераду воде) за снабдевање додатна два села водом, као и изградња водоводног магистралног цевовода за прикључење Куцуре и Савиног Села, дужине 11 км.
Влаховић је истакао да је из надлежних министарстава добио потврду да се општина Врбас квалификовала у круг локалних средина у којима ће се реализовати пројекти. Према његовим речима, у пројекту рехабилитације система даљинског грејања ЈКП "Стандард" би модернизовао свих пет котларница. "Циљ другог пројекта је да се постојећи котлови на мазут, стари више од 40 година, неефикасни и озбиљни загађивачи животне средине, замене модерним котловима који користе две врсте горива - мазут и природни гас, као и да се дотрајали делови дистрибутивне мреже замене новим, предизолованим цевима. Процењени инвестициони трошкови у рехабилитацији система даљинског грејања у Врбасу износе 1,36 милиона еура, а према нашем бизнис плану и елаборату, поврат инвестиције може се очекивати за четири године, уз уштеду на енергентима од чак 30 милиона динара у првој години", рекао је Влаховић и додао да ће у септембру бити детаљно одређен датум почетка реализације пројекта рехабилитације система даљинског грејањаја.
Иначе, ово ће бити прво велико инфраструктурно опремање комуналног система након скоро 40 година а да је "Стандард" носилац активности, уз сагласност општине Врбас. "Ово је и велики преокрет у даљем функционисању нашег предузећа. Пролазили смо кроз тешке тренутке у пословању, боримо се да останемо на површини, уз све проблеме и ограничења, али успели смо да пронађемо партнере за један значајан посао. Реализација пројеката даје нам могућност да предузеће уведемо у период стабилног пословања", рекао је Влаховић.