„Изградња централног постројења за пречишчавање отпадних вода Врбас – Кула финансира се из средстава Европске уније, кроз програм ИПА 2008. Одобрена средства за изградњу овог постројења су 15,1 милион евра, од чега је 13,1 милион намењен за саму изградњу, док је остатак средстава опредељен за техничку подршку. Од укупно расположивих средстава за овај посао, 9,6 милиона евра је предвиђено за 'линију воде' у технолошком делу у коме се врши пречишћавање саме воде, док је нешто више од три милиона предвиђено за 'линију муља'“, рекао је Крунић и додао да је тендер за „линију муља“ у завршној фази, док је за „линију воде“ изабран извођач радова и радници су већ на терену.
Након изградње овог постројења биће створени услови да се започне са четвртом фазом која представља само измуљавање канала, а Крунић је истакао да ће општина Врбас покушати да обезбеди средства из ИПА фондова за израду студије изводљивости за овај посао, за шта је потребно око 300.000 евра.
Такође, до јануара идуће године, за када се планира завршетак радова на изградњи централног постројења, и сви већи загађивачи у општинама Врбас и Кула ће морати да припреме своја постројења за прераду отпадних вода.
„Индустрија меса 'Карнекс' је једна од фирми која је при крају изградње постројења за прераду отпадних вода. Шећеране у Врбасу и Црвенки, као и 'Фармакоп' су направили одређене предтретмане како би отпадне воде добиле одређени ниво квалитета и ушле у класу да могу да се испуштају канал. Највећи проблем представљају црвеначка Фабрика алкохола 'Панон' и Фабрика уља и биљних масти 'Витал' за које немамо потпуну информацију да ли се нешто ради на предтретману, како би се и оне прикључиле на централно постројење“, нагласио је Крунић.